Sommarhäng i Skåne!
Det var dag nummer tre i Skåne, ny vecka, måndag och dagens planer var att göra absolut ingenting. Och vi gjorde så mycket!

Vi började dagen med några vänder med kubb. Och fortsatte sedan att ligga på en filt i gräset och måla i en mindfullnes bok.

Det var dags för dagens första aktivitet. Sagas mormor tänkte vaka en ny rabarbertårta vilket innebar att hon behövde rabarber från landet. Det blev mitt och Sagas uppdrag och plocka tillräckligt många.
Vi gick in i ladan och backade ut den gamla flakmoppen som stod och väntade. Vi skulle använda den för att åka och plocka rabarber. Medan Saga tog styret hoppade jag upp på flaket för att åka med. Vi satte sedan av mellan husen och längs gräsmattorna.



Vi plockade en bukett rabarber och rensade de vid komposten innan vi åkte tillbaka för att lämna vår skörd.
Egentligen var vårt uppdrag slut där men vi tyckte det var så roligt att köra med moppen att vi bestämde oss för att åka och hämta posten ute vid vägen. Så det blev nästa uppdrag.




På kvällen bestämde sig jag och Saga för att åka iväg för att bada. Denna gång tog vi bilen.
Vi satte av mot ett jätte fint kampingområde där det också fanns en sandstrand. Vi plockade ut våra filtar och gick ner till vatten. Sedan var det vara att hoppa i.
Det var riktigt varmt faktiskt! Vattnet var alldeles jumet och vi hade inte problem med att doppa oss förutom att vi fick gå en lång bit från stranden då det var långgrunt. Men efter det lång vi kvar i vattnet upp mot en halvtimme och pratade om allt möjligt.


När det började bli dags för middag var vi tvungna att röra oss hemåt igen. Det bjöds på kött/vegetariskt alternativ, potatis, champinjonssås, sallader och stekt sparris. Det var otroligt gått! Vi satt och åt i solskenet i trädgården med utsikt över alla åkrar. Där vi har suttit och ätit de två första dagarna. Och vi njöt av värmen från solen.




Vi avslutade kvällen med några parti rumikubb innan det var läggdags. En omgång brädspel har blivit ett av mina favorit sätt att avsluta kvällarna på och jag hoppas att det kommer dominera mina kvällar i sommar!
Hoppas att ni har en bra dag!
Skåne är härligt 😃